Hushållningssällskapet Västra Ekonomi Lantbruk Våra tjänster

Niklas Eriksson berättar om sitt rådgivningsår

När jag blickar tillbaka på det gångna året inom lantbruksrådgivningen är det tydligt att ekonomin har stått i centrum för många samtal och beslut. Året har präglats av en generellt god lönsamhet inom animaliesektorn, där vi sett starka prisnoteringar samtidigt som kostnadsbilden sjunkit något. För växtodlingen har det däremot varit tuffare, med sjunkande spannmålspriser. Situationen räddades upp något av en god skörd, vilket mildrade effekterna av de lägre priserna.

Frågor som präglat rådgivningen under året

Bland de ekonomiska frågor som varit vanligast hos lantbruksföretagen jag mött, har expansionsplaner varit särskilt återkommande. Kombinationen av goda tider och en sjunkande styrränta har gjort att många företagare vill räkna på olika former av expansion, särskilt inom animaliesidan. Det är mycket positivt, eftersom investeringsbehovet inom svenskt lantbruk är stort. Samtidigt har stöden kopplade till nyinvesteringar blivit både fler och mer komplexa.

Det ekonomiska läget har påverkat samtalen med lantbrukarna på flera sätt. Trots att lönsamheten generellt sett upplevts som god under 2025, har de senaste åren bjudit på stora variationer i prisnivåer. Framtiden är oviss, men vi måste ändå spekulera och planera framåt, särskilt vid resultat- och likviditetsbudgetering. Därför har diskussioner om känslighetsanalyser och ekonomisk buffert varit vanliga inslag i rådgivningen.

Stöd till unga företagare – ett viktigt fokusområde

En särskild höjdpunkt under året har varit att få hjälpa unga, nystartade lantbrukare. Den ökande medelåldern inom svenskt och europeiskt lantbruk gör generationsväxling till en allt viktigare fråga. Dessa uppdrag är ofta komplexa och involverar flera konsulter, där min roll brukar vara att bidra med övertagarperspektivet – till exempel avkastningsvärderingar, likviditetsbudgetering, finansieringsplanering och stödansökningar. Att sedan få följa dessa unga företagare på deras resa är mycket stimulerande.

Utmaningar och möjligheter

När det gäller utmaningar brottas lantbruksföretagen fortfarande med en komplex bidragsmiljö. Jordbruks- och investeringsstöd är viktigt för att bedriva ett framgångsrikt lantbruksföretag, men tillgängligheten blir sämre, stöden fler och konkurrensen hårdare. Att navigera i denna stöddjungel på egen hand är i princip omöjligt för många lantbrukare.

Trots vissa politiska besvikelser finns det ändå hoppfulla tecken för lantbrukets ekonomi. Jag upplever att det finns en politisk tilltro till svenskt lantbruk, vilket är en grundförutsättning för att lantbrukare ska våga satsa och investera i framtiden.

Avslutande tankar inför det kommande året

Avslutningsvis vill jag skicka med ett råd till alla lantbruksföretagare: vänj dig vid volatila prisnivåer och passa på att konsolidera verksamheten när lönsamheten är god. Det är nyckeln till långsiktig stabilitet och framgång.


Det här är en del i vår artikelserie där medarbetare på Hushållningssällskapet Västra delar med sig av erfarenheter, insikter och tankar från året som gått – och vad de tar med sig in i framtiden.