Administration

Positiva trenden fortsätter för Hushållningssällskapen

PRESSMEDDELANDE 20190522. Hushållningssällskapens positiva ekonomiska trend fortsätter. Den totala omsättningen har ökat rejält de senaste åren och vinsten ligger på en stabil nivå. Sällskap som tidigare brottats med underskott visar nu svarta siffror.

I fjol omsatte de 17 hushållningssällskapen tillsammans 805 miljoner kronor (773 miljoner). Den sammanlagda vinsten 2018 blev 9,8 miljoner kronor (15,5 miljoner).

Förbundsdirektör Jesper Broberg är nöjd med helheten:

– Det går åt rätt håll. Vi visar nu en stabilitet i ekonomi och lönsamhet. De flesta hushållningssällskapen går bra och alla arbetar metodiskt och långsiktigt med sin lönsamhet.

– Vi har hittat en bra mix mellan affärsmässighet och samhällsnytta.

I fjol startades flera nya verksamheter, som satsningen på juridiktjänster och en kraftig utökning av redovisningstjänsterna i flera hushållningssällskap. Alltfler söker till Hushållningssällskapets naturbruksgymnasier.

– Vi har bra siffror och bra söktryck på Hushållningssällskapens skolor, säger Jesper Broberg.

Det största hushållningssällskapet, Skåne, redovisar störst vinst: 6,1 miljoner kronor 2018. Men även de mindre hushållningssällskapen har god vinstmarginal.

Östergötland gick i fjol med 3,7 miljoner kronor i vinst (1,3 miljoner). Det är ett av sällskapen med nytt ledarskap, förbättrad effektivitet och stärkta rutiner.

– Vår rådgivning efterfrågas alltmer, liksom våra försök. Vi är välkända för vår försöksverksamhet och i fjol fick vi väldigt många nya förfrågningar om sortförsök. Försöken håller hög kvalitet och vi använder den senaste tekniken, både i försöken och rådgivningen, säger Katarina Wiklund, vd i Östergötland.

Efter att ha gjort förluster i flera år visar nu Jönköping vinst på drygt en halv miljon kronor två år i rad.

– Det är väldigt roligt att vi lyckas. Vi har jobbat långsiktigt och målmedvetet och har ett sammansvetsat gäng med mycket kompetenta medarbetare. Vi arbetar mer affärsmässigt än tidigare och samarbetar mer med andra sällskap, säger Frida Carlsson, vd i Jönköping.

PRESSMEDDELANDE_Positiv trend för Hushållningssällskapen i landet med kontaktlista

För mer information kontakta

Hushållningssällskapet Norrbotten-Västerbotten
Mikael Kivijärvi
mikael.kivijarvi@.hushallningssallskapet.se
070-600 50 55

Hushållningssällskapet Jämtland
Karin Ahlberg Eliasson
karin.eliasson@hushallningssallskapet.se
070-392 13 13

Hushållningssällskapet Västernorrland
Frederik Innala
070-819 46 66
frederik.innala@hushallningssallskapet.se

HS Konsult
Bo Selerud
bo.selerud@hushallningssallskapet.se
070-200 97 75

Hushållningssällskapet Gotland
Mats Pettersson
mats.pettersson@hushallningssallskapet.se
070-316 04 01

Hushållningssällskapet Värmland
Christina Lundqvist (ordförande)
070-26 44 008

Hushållningssällskapet Väst
Robert Svensson (ordförande)
robert.stenlyckan@telia.com
070-312 11 32

Hushållningssällskapet Skaraborg
Christer Eliasson (ordförande)
cieliasson@gmail.com
070-893 22 24

Hushållningssällskapet Sjuhärad
Margareta Helander
margareta.helander@hushallningssallskapet.se
070-356 55 30

Hushållningssällskapet Östergötland
Katarina Wiklund
katarina.wiklund@hushallningssallskapet.se
0706-63 03 09

Hushållningssällskapet Kalmar-Kronoberg-Blekinge
Mats Halling
mats.halling@hushallningssallskapet.se
070-549 10 69

Hushållningssällskapet Jönköping
Frida Carlsson
frida.carlsson@hushallningssallskapet.se
070-829 09 76

Hushållningssällskapet Halland
Gun Olsson
gun.olsson@hushallningssallskapet.se
070-215 62 08

Hushållningssällskapet Skåne
Sven Fajersson
sven.fajersson@hushallningssallskapet.se
070-549 53 91

HIR Skåne
Erik Stjerndahl
erik.stjerndahl@hushallningssallskapet.se
070-816 10 10

Hushållningssällskapens Förbund
Jesper Broberg, Förbundsdirektör
jesper.broberg@hushallningssallskapet.se
070-229 98 78

Dela sidan

Fler nyheter

Karta

Hitta din kontakt. Vi väntar på att få höra från dig.