Lokala Hushållningssällskap/Gillen

Det finns flera lokala Hushållningssällskap i Norrbotten och Västerbotten där våra medlemmar aktivt kan arbeta för sin regions utveckling. Våra lokala Hushållningssällskap ordnar också aktiviteter av olika slag, där du som medlem är välkommen att delta. I kalendern kan du se om det är något på gång i ditt område!

Ordföranden/kontaktpersoner i Norrbottens lokala Hushållningssällskap:

Arjeplog
Ordförande: Eva Forsmark, Järnvägsgatan 2, 930 91 Slagnäs, tel. 070-263 94 28
Ytterligare kontaktperson: Marianne Lindqvist, e-post: langholmen@telia.com

Boden
Ordförande: Hans Pettersson, Svedjevägen 64, 961 43 Boden, tel. 0921-564 66,
e-post: hans.s.pettersson@bdtv.se

Gällivare-Malmberget
Ordförande: Gabriella Carlsson, Hermelinsvägen 26, 982 36 Gällivare, 0970-410 30,
070-220 23 06, e-post: gabbic@live.se

Jokkmokk
Ordförande: Elise Tullnär-Nilsson, Purkijaurholmen 409, 962 99 Jokkmokk, 0971-380 14,
e-post: elise.tullnar-nilsson@telia.com

Junosuando-Pajala
Ordförande: Alice Videkull, Box 141, 980 62 Junosuando, tel. 0978-301 65,
e-post: alice@videkull.se
Ytterligare kontaktperson: Kerstin Kruukka, e-post: kerstin.kruukka@edu.pajala.se

Kalix-Töre
Ordförande: Knut Enström, Brattland 114, 952 92 Kalix, tel. 070-254 63 48
Ytterligare kontaktpersoner: Kassör Nils-Martin Arm, tel. 070-668 27 76,  nils-martin@taipale.eu, vice ordförande Anna Rönnbäck, tel. 070-614 57 30.

Karl Gustav
Ordförande: Mona Niva, Tossa 211, 95393 Karungi, 0922-302 23, 070-645 65 59
e-post: niva.mona6@gmail.com
Ytterligare kontaktperson: Gull-Britt Granbom, e-post: gb_granbom@hotmail.com

Nederluleå-Luleå Stad
Ordförande: Monica Gotthold, Bälingevägen 286, 975 94 Luleå, mob. 070-346 20 82, e-post: monica@rutt616.se
Ytterligare kontaktpersoner: sek. Katarina Larsson, mob. 070-572 67 61, e-post: larsson.clausen@telia.com, kassör Tryggve Bergman, mob. 070-538 55 00

Nedertorneå-Haparanda
Ordförande: Ulla Aava, Västra Nikkala 220, 953 95 Nikkala, e-post: ulla.aava@hush.se
Ytterligare kontaktperson: Mirja Koskela, e-post: mirkku.koskela@bredband.net

Piteå älvdal
Ordförande: Karin Lindström, Patrons Allé 22, 943 31 Öjebyn, tel. 0911-670 01, e-post: karin.lindstrom@pitea.se

Råneå
Ordförande: Gerd Nordmark, Sandholmen 50, 955 92, Råneå, tel. 070-311 75 41,
e-post: gerd@sunderby.fhsk.se
Ytterligare kontaktpersoner: Margaretha Roos, Forshed 213, 955 99, Råneå, tel. 0924-620 32,
e-post: margaretha_roos@telia.com Anna-Maria Bergman, e-post: 092455120@telia.com

Vittangi-Karesuando
Ordförande: Ingela Fredriksson, Normasuando, 980 10 Vittangi, tel. 0981-440 34,
070-227 96 66, e-post: skorstensfixaren@hotmail.com

Överkalix
Ordförande: Christina Henriksson-Hjelm, Ruonavägen 61, 956 93 Överkalix, mob. 070-686 81 47, e-post: christina.hjelm@telia.com
Ytterligare kontaktpersoner: Katarina Karlsson, mob. 070-272 82 47, e-post: jakobgarden@gmail.com

Ordföranden i Västerbottens Hushållningsgillen:

Bjurholm-Nordmaling 
Ordf: Elisabeth Vallrud, Bredträsk 60, 916 92 Bjurholm. Tel: 070-606 89 37,
e-post: elisabeth.vallrud@gmail.com

Mellanbygdens (Lövånger, Nysätra och Bygdeå)
Ordf: Eva-Lotten Selberg, Gullmark 60, 915 98 Bygdeå. Tel: 0934-320 40,
073-803 25 95, e-post: evalotten@hotmail.com

Skellefteorten
Ordf: Gunnar Hedman, Sjön 70, 931 94 Skellefteå. Tel: 0910-801 92,
e-post: gunnarhedman@live.se

Ume
Ordf: Sven-Erik Forsgren, Sörmjöle 266, 905 83 Umeå. Tel: 090-800 50,
e-post: sven-erik.forsgren@mjole.com

Kontaktpersoner: ingrid.skoog1@gmail.com, mailto:catarinawiklund@gmail.com, barbro.granberg@hossjo.net

Vännäs-Vindeln gille
Ordf: Lennart Strömberg, Strömbäck 1307, 922 91 Vindeln. Tel: 0933-240 39,
070-358 30 78