Studiecirkel – Skillnadens Trädgård

Inbjudan till medlemmar i Falubygdens Hushållningsgille
Studiecirkel – Skillnadens Trädgård
Välkommen till studiecirkel för alla trädgårdsintresserade, nybörjare såväl som erfarna!
Skillnadens Trädgård tar avstamp i den egna trädgården och det egna odlingsintresset.
Här pratar vi om allt från planering till sådd, täckodling, val mellan blommor och grönsaker, kampen mot mördarsniglar, hur kretsloppet ser ut, lagring mm. Vi kommer också att gemensamt med andra gillen ordna två tematräffar, en under våren och en under sensommaren. Sensommarträffen kommer att handla om syrning av grönsaker, något som efterfrågats av många.
Vi samarbetar med Studieförbundet Vuxenskolan, SV. Sara Bäckmo har i samarbete med Maria Fors Östberg tagit fram ett alldeles nytt studiematerial. Sara är i grunden journalist och känd för många med intresse av trädgårdsodling genom sin blogg och flera böcker. Maria är skribent och också fotograf.
Vi bestämmer själva hur många gånger vi ska träffas och var. En idé är att vi träffas i varandras trädgårdar.
Den bok vi följer kostar 250 kronor, inga avgifter i övrigt. Både medlemmar och icke medlemmar är välkomna!
Vill du anmäla dig eller har några frågor, tag kontakt med Elisabeth Rooth Eriksson, tel. 070-347 18 11.
Vi åker till Rättvik
Den 23 maj planerar vi en resa till Rättvik med stopp vid Ollesgårdens Glasloppis i Bjursås, Levins Handelsträdgård i Ingels, Massarbäcks odlingar i Rättvik och lunch på Stiftsgården. Vi samåker förstås! Separat inbjudan kommer.
Vi gjuter i betong
Den 20 juni träffas vi i Karlsbyheden för att prova på att gjuta i betong, boka in dagen. Inbjudan kommer senare.
Väl mött på årets aktiviteter!
Styrelsen
Falubygdens Hushållningsgille