Studiebesök och korvgrillning på Hyllela Gård

Plats Hyllela gård, Överum
Datum och tid 26 april, 18.00
Arrangör Hushållningsällskapet, Tjust hushållningsgille i samarbete med agricam

Välkommen på studiebesök och korvgrillning på Hyllela Gård, torsdagen den 26/4.

Hushållningssällskapet och Tjust hushållningsgille bjuder tillsammans med Agricam in till inspirationskväll på Hyllela Gård! Temat för kvällen är sensorer, digitalisering och ekonomistyrning.

Hyllela Gård har sedan 3 år tillbaka använt Agricams avancerade kamerasystem för detektion av juverinflammation och har minskat sina kliniska mastiter med 50%. Ta chansen att se hur systemet fungerar i praktiken och hör mer om dess besparingspotential från mjölkföretagaren Gabriel Jonsson och hans medarbetare.

Hushållningssällskapet har sedan ett par år tillbaka satsat mer på en helhetsrådgivning kring lantbruksföretagandet. Axel Pettersson kommer berätta mer om hur vi kan dra nytta av bokföringen i dagliga frågor kring företagandet och hur digitaliseringen inverkar. Att ha kontroll över sina siffror har betydelse inte bara för skatten utan även till stor nytta i frågor kring lönsamhet och utveckling.

 

På plats:
Gabriel Jonsson och hans medarbetare

Axel Pettersson, Affärsutvecklare (Hushållningssällskapet)

Ellinor Eineren, VD (Agricam)

Program
18.00-18.30   Korvgrillning och välkomstpresentation

18.30-19.00   Rundtur gård.

19.00- 20.00  Kaffe & kaka och avrundning

Inbjudan som pdf