Hur går det till?
– Det blir öppna gårdsbutiker och pop-up butiker för att du, dina vänner och din familj ska få möjlighet till julinköp direkt hos producenterna. Alla matproducenter och livsmedelsförädlare kan anmäla sig att vara med och sälja deras produkter under en gemensam dag, nämligen den 15 december. Öppettider kl.10-16.
Fokus ligger som under Skördefesten på lokalproducerad mat, mathantverk och råvaror, men en och annan julkrans kan säkert smyga sig in!
Håll ögonen öppna snart bjuder vi på presentationer av årets öppna gårdsbutiker! Läs mer på www.skordefestjh.se och på facebook-evenemanget.
Projektet Matkompetenscentrum som står bakom satsningen i samverkan med Skördefest Jämtland Härjedalen. Matkompetenscentrum är delfinansierat av EU´s jordbruksfond för landsbygdsutveckling.
Kontakt: ida.lindman@hushallningssallskapet.se