Träffar

Lösningar för ko- och kalvavdelning samt betesstrategier i ekologisk mjölkproduktion

Vi ses hemma hos Thorbjörn och Maria Svensson, Näfstad, Södra Vi. Den här träffen fokuserar vi på lösningar för ko och kalv tillsammans och diskuterar utmaningar med bete i ekologisk mjölkproduktion.

På Nästad mjölkas korna i en robot och planen är att utöka med ytterligare en robot till hösten. Vi tittar på amkoavdelningen där kalvarna går tillsammans med kor och diskuterar för- och nackdelar samt praktiska lösningar för att hålla kor och kalvar tillsammans. Vi kommer att prata om betesstrategier inför kommande säsong och tittar på hur Thorbjörn och Maria löst det med vägövergångar och elfärist. Utmaningar med bete i robotsystem diskuteras samt utmaningen med förstagångsbetare.

Medverkar på träffen gör Madeleine Wiström växtodlingsrådgivare Hushållningssällskapet och Margareta Dahlberg foderrådgivare MD Lantbruksråd.

Varmt välkommen!

Anmälan via formuläret på hemsidan. Anmäl dig senast fredag 4 april.

Kursen riktar sig i första hand till ekologiska mjölkproducenter. Övriga är välkomna i mån av plats. Begränsat antal platser.

Vi bjuder på fika och lunch!

Vid frågor kontakta Madeleine Wiström