Från fält till foderbord – för nötköttsproducenter del 3

Vid detta tillfälle pratar vi utfodring!
Nu kör vi igång en kursserie där vi tar upp momenten som sker från jorden till ett färdigt foder på foderbordet till djuren. Kurserna har fokus på helheten inom dikor/ nötköttsproduktionen. Den vänder sig till dig med dikor/nötköttsproduktion och som har en del erfarenhet av produktionen men alla är givetvis välkomna!
Kursledare är Hanna Sjöholm, Andreas Svensson och Birgit Fag från Hushållningssällskapet. Alla träffarna sker på Hushållningssällskapets kontor i Huskvarna.
Vid detta tillfället pratar vi utfodring! Vilket näringsinnehåll ska mitt grovfoder ha? Kan jag ha olika kvaliteter för näringsbehov? När är det dags att skörda för att få en viss kvalitet? Vad krävs av mitt grovfoder för att slippa ge kraftfoder och när måste jag komplettera med kraftfoder?
Var: Hushållningssällskapets kontor Datorgatan 5 Huskvarna
Kostnad: Kostnadsfritt Sista anmälningsdag:14 nov 2022 till Andreas Svensson 0708-29 09 71, andreas.svensson@hushallningssallskpet.se
eller 036-39 88 70, ann-christin.karlsson@hushallningssallskapet.se