Framstående insatser på landsbygden

Genom åren har Hushållningssällskapet Halland delat ut priser för framstående insatser på landsbygden. Pristagarna visas nedan.

2019 Laholms kommun Henrik Olsson, Laholm Malin Nermark,  Värestorp (gris och växtodling)
2019 Halmstad kommun Mattias Bengtsson, Stomgården, Getinge (ekologisk äggproduktion)
2018 Kungsbacka kommun: Helen Björk Averpil och Benny Averpil, Lindholmens gård, Vallda Sandö
2018 Varberg kommun: Birgit och Kenneth Andersson, Vareborgs bärodling, Varberg
2017 Marit och Morgan Eriksson i Lahult 102,  314 42 Rydöbruk
2017 Anders och Marléne Christensson, Tågarps gård 116, 311 94 Falkenberg
2016 Gösta Paulsson, Nya Skottorp, Laholm, grisproduktion
2016 Anders Axelsson, Hansagård, Harplinge, växtodling
2015  Jonas Torbiörnsson, Klefs gård, Tvååker, växtodling, skog
2015 Magnus och Petra Karlsson, Carlsro, Varberg, mjölk
2015 Ingemar Johansson, Utmaderna, Frillesås, grönsaksodling
2014 Lars och Jessica Paulson samt Martin Paulsson, Hässlås Kvarngården, Långås
2014 Göran Ramstedt, Stafsjö Gård, Falkenberg
2013 Kjell-Åke och Susanne Källén, Knallalt, Simlångsdalen
2013 Roland och Ulla Bengtsson, Tågarp, Vinberg
2013 Christer Samuelsson, Gödesgård, Frillesås
2012 Familjen Heuren, Harplinge
2012 Christer Svensson, Tre högar, Eldsberga
2011 Lars-Inge Gunnarsson, Skottorps säteri, Laholm
2011 Magnus Magnusson, Korskulla, Laholm
2010 Ingemar och Catarina Milleson, Tjolöholm, Fjärås
2010 Lennart och Erna Eriksson, Bengtsa gård, Fjärås
2009 Bernt och Cecilia Bengtsson
2009 Thomas och Marina Bengtsson
2009 Christer och Maria Bengtsson, Valinge Varberg
2009 Bo Andersson
2009 Jörgen Andersson och Helené Halldin, Nydal, Tvååker
2008 Ulrika och Håkan Persson, Hällarps gård, Falkenberg
2008 Carl Jonson, Toften, Heberg
2007 Birgitta och Erling Bengtsson, Björsjö, Kinnared
2007 Pia Holmén och Åke Eriksson, Nissaryd Gallagård, Hyltebruk
2006 Eva och Olof Larsson, L:a Brännarp, Getinge
2006 Maria och Magnus Cronqvist, Ekelund, Eldsberga
2005 Lena och Erling Gustafsson, Putsered, Knäred
2005 Gertrud och Ingvar Johnsson, Neregård, Vallberga
2004 Ing-Britt och Agne Bengtsson, Frillesås
2004 Lennart Albertson o Jan Börjesson, Fjärås
2003 Inger och Per-Åke Johansson, Rolfstorp
2003 Markus och Martin Svensson, Gödestad
2002 Ingela och Kjell Harryson, Kullsgärde, Falkenberg
2002 Ingela och Jan-Olof Johnsson, Sotared, Långås
2001 Karin och Erling Nilsson, Övra Kärrshult, Kinnared
2001 Anders och Dag Svensson, Berg, Kinnared
2001 Bruno Granath, Hjälmshult, Unnaryd
2000 Ann-Marie och Bengt-Olof Jönsson, Tönnersa Gård, Eldsberga
2000 Berith och Orvar Bengtsson, Stomgården, Getinge
1999 Elisabeth och Lars Ivarsson, Borghem, Köpinge, Laholm
1999 Margareta och Bertil Bengtsson, Forslund, Mellby, Laholm
1998 Assar Johansson, Stocken Frillesås
1998 Bror Lidberg, Rostorp Idala
1998 Ann-Christin och Roland Olsson, Kläppa, Åsa
1997 Gertie och Arne Eriksson, Torstorp Veddige
1997 Eva och Sven-Inge Svensson, Hjältaljunga Kungsäter
1997 Kerstin och Eskil Bengtsson, Borrås Tvååker
1996 Inger och Rolf Robertsson, Grannahögen, Heberg
1995 Gun-Brith och Karl-Erik Johansson, Krokagård, Torup
1995 Sten-Åke och Sven-Allan Johansson, Sotaryd, Långaryd
1994 Ingrid och Bo-Göran Nilsson, Skattagård, Getinge
1994 Solveig och Tore Pettersson, Lövedal, Snöstorp
1994 Sigbritt och Lennart Svensson, Bonnagård, Trönninge
1993 Solveig och Bertil Bengtsson, Ebbarp, Laholm
1993 Iréne och Gert Bengtsson, Biegård, Skogaby
1993 Lisbeth och Kjell-Ove Uhlin, Edenberga, Laholm
1992 Lisbeth och Osvald Petersson, Södergården , Onsala
1992 Margaretha och Sven Ericsson, Gressela, Fjärås
1991 Gunilla och Stig Severinsson, Gydans, Tvååker
1991 Christina och Stig Carlsson, Pletered, Valinge
1990 Ingegärd och Henry Jonson, Bergsgård, Vessigebro
1990 Birgitta och Jan Henriksson, Skällentorp, Eftra
1989 Eivor och Erik Sundqvist, Hyltegård, Hyltebruk
1989 Judit och Gösta Erlandsson, Hokhult, Långaryd
1989 Alice och Allan Johansson, Maås, Torup
1988 Solbritt och Håkan Karlsson, Lya, Slättåkra
1988 Gun-Britt och Sigvard Axelsson, Hansagård, Harplinge
1988 Carina och Lennart Magnusson, Lågagård, Getinge
1987 Kristina och Michael Hollins, Stomgården, Skottorp
1987 Marianne och Björn Dahlberg, Skenabygget, Knäred
1987 Inga och Gunnar Davidsson, Floalt, Våxtorp
1987 Gerd och Hans Nilsson, Lugnet, Daggarp
1987 Sigvard Johansson, Kövlinge, Vallberga
1986 Gerd och Trygve Elofsson, Kålelund
1986 Åsa, Christine och Håkan Johansson, Högen, Idala, Frillesås
1985 Elsa Nilsson, Veddige
1985 Kerstin och Robert Norrman, Backa, Väröbacka
1985 Bror Wallentin, fd rektor Plönninge lantbruksskola
1985 Gunnar Smedgård, fd lärare på Plönninge lantbruksskola
1984 Bertil och Erik Larsson, Stranninge, Långås
1984 Anna-Lisa och Ingemar Gustafsson, Björsgård, Heberg
1984 Evy och Håkan Svensson, Hjärtared, Ullared
1984 Ingrid och Karl-Åke Karlsson, Välasjö, Ullared
1983 Ragnhild och Bertil Nöjd, Sännö, Femsjö
1983 Harriet och Stig Arvidsson, Kinnareds gård, Kinnared
1983 Gullvi ovh Göte Hill, Nyby, Långaryd